الگو های آموزشی
ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۳٠ : توسط : نادررشیدی

الگو ،نقشه کلی انجام است که بنا به مقتضیات و وضعیت جزئیات اجرایی،می توان در آن تغییراتی ایجاد کرد.الگو بر حسب نوع کار ،انواع مختلفی دارد .

انواع الگو های آموزشی

1-الگوی کمپ: این الگو را دکتر کمپ از دانشگاه کالیفرنیا در سن خوزه ارائه کرده است نشان دهنده ی تأکید بر هدفها و مسائل کلی آموزش است.

2-الگوی انستیتوی توسعه آموزشی: شامل سه مرحله و هر مرحله نیز شامل سه فعالیت است . این الگو از جمله معروفترین الگو های آموزشی است و کاربرد وسیعی در طرح، اجرا و ارزشیابی برنامه های آموزشی دارد.

3-الگوی روش تهیه برنامه های آموزش ضمن خدمت :این الگو برای اولین بار در اداره آموزش نظامی ارتش امریکا تهیه و ارائه شد.از این الگو به عنوان یک عنصر الزامی در تمام برنامه های ضمن خدمت ارتش امریکا استفاده می شود .

4-الگوی تهیه نظام های آموزشی :ارتش امریکا این الگو را به دلیل صرفه جویی در مخارج آموزش هر فر اگیر و ارتقای سطح کارآیی آموزش به کار می رود .

5-الگوی آموزش معیاری :این الگو را میگر تهیه کرده است و بیشتر در محیط های صنعتی قابل استفاده است .


 
داستان
ساعت ٦:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/۳٠ : توسط : نادررشیدی

                          آموزگار،شینگی را می شناسی؟

 

این سوال را بعد از هشت سال،یکی از دانش آموزانم که حالا سال دوم راهنمایی است ،یک روز وقتی که از یکی  ازمدارس سطح شهر بازدید می کردم ،از من پرسید.داستان شینگی از این قراراست که در یکی از روستا های بخش سرشیو شهرستان مریوان معلم پایه اول بودم . 17دانش آموزپایه اول داشتم . پایه اول را تدریس نکرده بودم ،برای تدریس حروف الفبا خواستم یکی از روش های تدریسی را که در دوران تربیت معلم به ما یاد داده بودند،به کار ببرم. برای تدریس حروف الفبا در شهر یک عروسک خریدم .و اولین جلسه تدریس الفبا با مشورت دانش آموزان (پیشنهادهمان دانش آموزی که سوال را ازمن پرسید)عروسک را شینگی نام گذاشتیم.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
تعربف تکنولوژی
ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٢٩ : توسط : نادررشیدی

تعریف تکنولوژی

عزیزان همان طور که قول داده بودم این وبلاگ برای آشنایی بیشتر فناوران ایرانی با رشته تکنولوژی آموزشی است لذا در این متن با تعاریفی از تکنولوژی آشنا می شویم . شناخت دقیق تعریف ، موضوع و قلمرو رشته تکنولوژی آموزشی تا حدود زیادی به ریشه یابی معنایی کلمه تکنولوژی بستگی دارد . این واژه از کلمه تکنولوژیا در یونانی به معنای انجام دادن سیستماتیک یک هنر یا حرفه گرفته شده است .بخش اول این کلمه (techno)تلفیقی از معنای یک هنر و یک فن مشتمل بر دانش مربوط به اصول و توانایی دستیابی به نتایج مورد نظر است . به عبارت دیگر فن به معنا ی مهارت های عملی مانند دانستن و انجام دادن است .ریشه کلمه (logos)نیز به معنای استدلال ،تبیین ،اصل و ارائه دلیل است .بنابراین تکنولوژی به معنای به کارگیری مستدل یا منطقی دانش خواهد بود.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
تفکر انتقادی
ساعت ٥:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٢۸ : توسط : نادررشیدی

متفکرتفکرانتقادی از موضوعات اساسی تعلیم و تربیت معاصر است . تلاش های منظم برای شناسایی ،پرورش و بهبود تفکر انتقادی از دهه  1970آغاز و در دهه 1990 رو به کاهش گذاشت ،اما تحقیقات در این حوزه ،در سال های ابتدایی قرن بیست و یک ،حیات دو باره ای یافت و تحقیقات متعدد ی در مورد تفکر انتقادی و شیو ه های آموزشی آن صورت گرفت .لزوم تربیت دانش آموزانی متفکر و منتقد ، در دنیایی که همه چیز به سرعت در حال تغییر است ،لازم و ضروری به نظر می رسد .تفکر انتقادی ،یکی از فرایند های عالی ذهن و نوعی مهارت مهم زندگی و یادگیری است .


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نامه ابراهم لینکلن به آموزگار فرزندش
ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٤/٢۸ : توسط : نادررشیدی

به پسرم درس بدهید او باید بداند که همه ی مردم عادل و همه ی آن ها صادق نیستند .اما به پسرم بیاموزید که به ازای هر شیاد ،انسان صدیقی هم وجود دارد .به او بیاموزید که به ازای هر سیاستمدار خودخواهی ،رهبر جوانمردی هم یافت می شود . به او بیاموزید که در ازای هر دشمن دوستی هم هست . می دانم که وقت گیر است اما به او بیاموزید اگر با کار و زحمت خویش یک دلار کاسبی کند بهتر از آن است که جایی روی زمین پنج دلار بیابد . به او بیاموزید که از باختن پند بگیرد . از پیروزی لذت ببرد .


ادامه مطلب را مطالعه کنید