راهکار حذف برنامه‌های غیرضروری رایانه
ساعت ٩:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱٦ : توسط : نادررشیدی

 

 

یک کارشناس نرم‌افزار گفت: کاربران باید برای افزایش سرعت رایانه خود برنامه‌های نصب شده غیر ضروری را از سیستم خود حذف کنند.

نوید نیکخواه‌ بهرامی اظهار کرد: شاید تاکنون برای اکثر کاربران این سوال مطرح شده باشد که علت افت ناگهانی سرعت کامپیوتر و کند کار کردن آن چیست و برای بهبود یا افزایش سرعت آن باید چه اقدام یا اقداماتی را انجام داد؟

پاسخ به سوال فوق متغیر بوده و ممکن است دلایل متعددی در این رابطه وجود داشته باشد و در برخی موارد ممکن است با رعایت برخی نکات ساده در خصوص نحوه نگهداری سیستم مشکل برطرف شود و در موارد دیگر ممکن است کاربر مجبور به ارتقاء سیستم یا تعویض قطعات مساله دار شود.

وی تصریح کرد: اجرای دقیق Scan Disk از راهکارهای موثر در افزایش سرعت رایانه است چرا که وجود اشکال در فایل‌های ذخیره شده بر روی هارددیسک ممکن است کاهش کارایی سیستم و بروز اشکالات فیزیکی هارد‌دیسک را به دنبال داشته باشد و با اجرای برنامه Scan disk می‌توان تعداد زیادی از خطاهای موجود روی هارددیسک را برطرف کرد.

نیکخواه‌ بهرامی حذف فایل‌های موقت موجود روی هارددیسک را از دیگر ترفندهای حل مشکل کندی رایانه دانست و اظهار کرد: فایل‌های موقت به آن دسته از فایل‌ها اطلاق می‌شود که معمولاً پس از نصب یک برنامه همچنان روی هارددیسک باقی می‌مانند و می‌توان بدون نگرانی اقدام به حذف آنان کرد.
حذف اطلاعات موجود در Cache برنامه مرورگر نیز می‌تواند در افزایش سرعت رایانه موثر باشد چرا که فایل‌های Cache شده، به آن دسته از فایل‌هایی اطلاق می‌شود که در زمان استفاده از اینترنت روی سیستم کاربر باقی مانده و اغلب شامل تصاویری هستند که به منظور نمایش صحیح صفحات وب، برنامه مرورگر مجبور به دریافت آنان از اینترنت شده است.

این کارشناس نرم‌افزار به لزوم اجرای یک برنامه ویروس یاب در سیستم‌های رایانه‌یی تاکید کرد و افزود: اغلب ویروس‌های کامپیوتری درصد بالایی از منابع سیستم را استفاده می‌کنند و همین موضوع می‌تواند کاهش کارایی سیستم را به دنبال داشته باشد و برخی از ویروس‌ها حتی می‌توانند باعث از کار افتادن کامل سیستم شوند و به منظور برخورد موثر با ویروس‌های موجود همواره سعی شود که از یک برنامه آنتی ویروس به روز شده استفاده کرده و عملیات پویش به منظور یافتن ویروس را در فواصل زمانی خاصی تکرار کرد.

این کارشناس در پایان پیشنهاد کرد که همواره درایورهای مربوط به کارت ویدئو و کنترل کننده IDE به روز شده و از جدیدترین درایوهای ارائه شده مرتبط با آنان استفاده شود.
منبع: www.isna.ir